Zobrazit všechny aktuality

Připojení vah k periferiím, které opakují nebo dále zpracovávají výsledky vážení

Publikováno: 25. října 2017 9:05:00
Autor: Administrátor

Dne 27.6.2016 bylo vydáno stanovisko Českým metrologickým institutem, kde bylo specifikováno, že pro váhy používané v obchodním styku, je nutné zajistit úplnou certifikaci vážního systému, včetně napojených periferií. Periferními zařízeními je v tomto případě myšlen vážní software, tiskárna vážních lístků apod. Zjednodušeně řečeno každá úředně ověřitelná váha, ke které je připojen komunikační kabel (většinou pro PC nebo tiskárnu) podléhá požadavkům této legislativy.

Výsledky vážení musejí být tištěny nebo zaznamenávany správně a neodstranitelně tak, aby byly přístupné oběma stranám se zájmem na výsedku měření. Řešením této situace je využití vah vybavených tzv. alibi pamětí což je zařízení, které uchovává vážní data (hodnoty brutto, netto, táry, předvolené táry, desetinné značky, jednotky apod.) tak aby bylo dosaženo sledovatelnosti mezi uloženými údaji a údaji pro zákazníka s dostatečnou kapacitou.

Váhy, které mají být ověřeny od roku 2018 a budou připojené k periferiím, nebudou ověřeny, pokud nebudou splněny požadavky na záznam váhy do Alibi paměti a nelze je provozovat jako stanovené měřidlo pro obchodní styk.

V našem eshopu jsme pro vás připravili kategorii vyhodnocovacích jednotek, které splňují požadavky na připojení k periferiím: Indikátory s alibi pamětí.

Kompletní stanovisko ČMI najdete ke stažení zde.